سایت خبری حقوق بان

اخبار حقوقی و رسانه اینترنتی حقوقی حقوق بان

سایت خبری حقوق بان

اخبار حقوقی و رسانه اینترنتی حقوقی حقوق بان

سایت خبری حقوق بان- حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری دادستان کل کشور در مراسم تکریم و معارفه دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز با تشریح و تبیین جایگاه امنیت در جامعه گفت: امنیت برای یک جامعه در حکم اکسیژن برای انسان است و رشد و پیشرفت انسان‌ها در هر حوزه‌ای منوط و مشروط به داشتن امنیت است.

 

وی افزود: با وجود امنیت است که اقتصاد‌ها رشد می‌کند و مراکز علمی توسعه می‌یابند و هر چیزی در جای درست خودش قرار می‌گیرد و بدون امنیت توسعه و پیشرفت در هیچ جامعه‌ای امکان‌پذیر نخواهد بود.

دادستان کل کشور بیان داشت: باید دانست که امنیت و ایمان از یک ریشه و خانواده هستند و آسایش زندگی در گرو وجود این دو عنصر است؛ یعنی اگر امنیت باشد، ولی ایمان نباشد فقط دنیای مادی ما تامین می‌شود و لازمه امنیت اخروی هم داشتن عنصر ایمان است.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری تصریح کرد: دشمن ملت ما چهل سال است که هر راهی استفاده می‌کند که بتواند این امنیت و سرمایه عظیم را از ما بگیرد، چون ملتی که ایمان نداشته باشد در برابر خواسته‌های دشمن به راحتی تسلیم می‌شود و اگر امنیت نداشته باشد، هیچ چیز نخواهد داشت.

وی افزود: نه تنها حوادث اخیر کشور بلکه اگر شرایط کل منطقه را مشاهده کنید می‌بینید که در کشور‌های اطراف همچون پاکستان، افغانستان، یمن، بحرین، عراق، سوریه، لبنان و حتی شمال آفریقا ناامنی‌هایی بوجود آمده که همه این ناامنی‌ها حساب‌شده و برنامه‌ریزی شده توسط دشمن است و سئوال این است که چرا دشمن برای این منطقه برنامه‌ریزی و هزینه کرده است.

دادستان کل کشور خاطرنشان کرد: در جنگ هشت ساله ابتدای انقلاب، دشمن با تمام توان خود به میدان آمد که نظام ما را زمین‌گیر کند که در این خصوص ناکام ماند؛ اما اکنون جنگ‌های دیگر را با ملت ما آغاز کرده تا در جبهه‌های دیگر پیروز شود و امروز از آن مقاطعی است که دشمن برای ضربه زدن به نظام تمام توان خود را به کار گرفته است.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری تدبیر و برنامه‌ریزی حساب‌شده بر اساس اصول و رعایت را به عنوان راهکارهای مقابله با دشمن عنوان کرد.

وی افزود: امیرالمومنین علی (ع) در تبیین شاخص‌های یک مدیر خوب می‌فرمایند که اولین شاخص داشتن حسن تدبیر یا برنامه‌ریزی خوب داشتن و شاخص دیگر دوری از هر گونه زیاده‌روی، اسراف و خرابکاری است. ما هم اگر بخواهیم در این حوادث بر دشمن پیروز شویم اولین راه آن داشتن یک برنامه مدون و تدبیر حکیمانه است.

دادستان کل کشور تصریح کرد: قطعا با شعار دادن و حرف زدن هیچ کاری به پیش نمی‌رود و آنچه که انسان را به کمال می‌رساند داشتن برنامه خوب و سپس عمل کردن به آن است.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری به موضوع اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: در حوزه مسائل اقتصادی چندین سال است که مقام معظم رهبری بحث اقتصاد مقاومتی را مطرح کرده و آن را برای نخبگان و عموم تشریح و تبیین کرده‌اند و سال‌ها است تاکید می‌فرمایند که راه نجات اقتصاد کشور اقتصاد مقاومتی است.

دادستان کل کشور یاد‌اور شد: ملت ایران در چهل سال گذشته نشان داده است که هر کجا پای کار ایستاده موفق بوده و دولت هم هر جا که با مردم همراه بوده است به موفقیت رسیده است

وی افزود: به عنوان مثال وقتی حادثه‌ای همانند یک سیل رخ می‌دهد تا زمانی که مردم پای کار نیامده‌اند تحول مثبتی رخ نمی‌دهد، اما بلافاصله پس از اینکه مردم به میدان می‌آیند مشکلات از بین می‌رود.

دادستان کل کشور تاکید کرد: در حوزه اقتصاد ما مشکلاتی داریم که راهکار آن تکیه به اقتصاد مقاومتی است و در ملاقات تعدادی از کارآفرینان با مقام معظم رهبری ایشان تاکید جدی داشتند که اقتصاد باید به دست مردم سپرده شود به عبارت دیگر در حوزه اقتصاد دولت نباید خودش متصدی باشد، بلکه باید کار را به مردم بسپارد و خودش نظارت کند.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری در بخش دیگری از سخنان خود به جایگاه دادستان‌ها اشاره کرد و افزود: دادستان یک جایگاه بسیار مهم و بی‌بدیل را در جامعه دارد به طوری که برخی از وظایف و مسئولیت‌ها و اختیاراتش بالاتر از رئیس کل دادگستری هم است.

دادستان کل کشور گفت‌: یکی از مهمترین و حساس‌ترین وظایف دادستان‌ها توجه به موضوع امنیت است که به آن پرداخته شد و مسئولیت مهم دیگر یک دادستان توجه به مسئله حقوق عامه است.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری ادامه داد: برخی حقوق‌ها شخصی هستند و با شکایت شاکی شروع شده و در محکمه رسیدگی می‌شوند، اما برخی مسائل هستند که هم گسترده بوده و هم صاحب خاص ندارند و اینجا مدعی‌العموم است که مسئولیت دارد تا به حقوق عامه بپردازد.

وی بیان کرد:‌ باید در این حوزه دادستان لحظه به لحظه و نقطه به نقطه مسائل را رصد کند تا خدای ناکرده حقی از حقوق عامه ضایع نشود.

دادستان کل کشور تصریح کرد: توصیه ما به دادستان‌های سراسر کشور این است که مسئله حقوق عامه را که همان حقوق آحاد جامعه است دنبال کند و البته لازم است که در دانشگاه‌ها هم به این مسئله به صورت تخصصی پرداخته شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری ادامه داد: در خصوص حقوق عامه ما اکنون قانون خاصی نداریم و از نمایندگان مجلس می‌خواهیم در این خصوص به میدان بیایند و در تهیه و تصویب یک قانون جامع و کامل به ما کمک کنند. البته تنها ابزار ما برای حمایت از حقوق عامه یک دستورالعمل است و امیدواریم با کمک نمایندگان مجلس این نقص عدم وجود قانون، برطرف شود.

وی افزود: در این شرایط خاص که دشمن به شدت برای مقابله با نظام ما سرمایه‌گذاری کرده و با پول‌های شیوخ عرب و برخی نفوذی‌های خود سعی دارد که نظام ما را زمین‌گیر کند لازم است که دادستان‌های ما با نیرو‌های اطلاعاتی و امنیتی همکاری خوبی داشته باشند و در تامین امنیت جامعه کوشا باشند.

دادستان کل کشور تصریح کرد: البته توصیه من به همکاران اطلاعاتی و امنیتی این است که در شرایط کنونی برخی مسائل مهم را که قابلیت بازگو کردن دارد را به مردم بگوید تا شرایط جامعه برای مردم مشخص‌تر شود.

دادستان کل کشور ادامه داد: بیشترین آسیب‌ها را در جریانات اخیر نیروی انتظامی دیده است، اما یکسری از عناصر اغتشاشگر که خودشان اسلحه دارند در میان جمعیت می‌آیند و چند نفر را می‌کشند، سپس توسط رسانه‌ها و فضای مجازی به شلوغ‌کاری دست می‌زنند؛ لذا اگر مردم آگاه شوند قطعا خودشان جلوی اغتشاشگران خواهند ایستاد. کما اینکه مقام معظم رهبری فرمودند که اعتراض حق مردم است، اما اغتشاشگران از این مسئله سواستفاده می‌کنند و با این فرمایشات مردم صف خود را از اغتشاشگران جدا کردند و ظرف ۴۸ ساعت این اغتشاشات جمع شد.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری گفت: ما به عنوان دستگاه قضایی وظیفه داریم در کنار نیرو‌های امنیتی و اطلاعاتی و انتظامی امنیت مردم را تامین کنیم، چون با امنیت است که کشور پیشرفت خود را ادامه خواهد داد.

وی بیان کرد: با عوامل ناامنی باید برخورد شود و نباید به کسانی امنیت مردم را هدف قرار داده‌اند اجازه داد که عرض اندام کنند.

دادستان کل کشور گفت: بحث تکریم ارباب رجوع مسئله دیگری که دادستان جدید مرکز استان البرز باید بر آن تلاش داشته باشد. باید با صبر و حوصله به کار مردم پرداخته شود و مراجعه‌کنندگان مورد تکریم قرار گیرند.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری گفت: مسئله دیگر سرکشی و مراقبت مستمر از زندان‌ها و تلاش برای بازاجتماعی کردن زندانیان است.

وی افزود: مبارزه با فساد یک مطالبه جدی دستگاه قضایی است و همه شما باید بدانید که مبارزه با فساد یک امر فراقوه‌ای است که از همه مدیران و همه دستگاه‌ها انتظار داریم که در این خصوص توجه جدی را داشته باشند.

دادستان کل کشور به موضوع حمایت از مراکز تولیدی هم اشاره کرد و گفت: همه باید تلاش کنیم در شرایط امروزی مشکلی از مشکلات اقتصادی کمتر شود لذا کارخانجات و مراکز تولیدی را فعال نگه دارید تا چرخ آن‌ها بچرخد و از تعطیلی آن‌ها جلوگیری شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری اظهار کرد: با این که در این حوزه قوه قضاییه وظیفه مستقیم ندارد، اما خود را مکلف می‌دانیم که در کنار دولت و دستگاه‌های اجرایی باشیم و به آن‌ها کمک کنیم تا کارخانه‌ای تعطیل نشود و کارگری از کارش بیکار نگردد.

گفتنی است در پایان این مراسم از زحمات و تلاش‌های شاه‌کرمی دادستان سابق این استان تقدیر و حسن مددی به عنوان دادستان جدید این استان معرفی شد.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">